Close
(0) производ(и)
Немате ставки во вашата кошничка.
Категории
  Filters
  Јазик
  Пребарување

  Колку заработуваат најдобрите гејмери на планетата? Пет од најплатените се обогатија од само една игра (ВИДЕО)

  Гејмерската индустрија е доста профитабилна и нејзините менаџери па и гејмери заработуваат огромни парични средства. Спрема податоците на XY гејминг од почетокот на 2017 година, 5-те најплатени играчи во светот доаѓаат на врвот од играњето на Дота 2.

  Околу 80 од 100-те најплатени гејмери во светот учествуваат на Dota 2 турнирите. На самиот врв на листата се американските играчи, а прв е UNiVeRse со вкупна заработка од 2.720.630 долари од 58 турнири. Се работи за 27-годишниот Сахил Арора.

  Интересно е што помеѓу 70% и 80% од вкупната заработка ја сочинуваат наградата за само еден турнир или пак за освојување на второ место на годишниот турнир со милионски награден фонд „The International“.

  Во овие суми не влегуваат спонзорствата, платите, рекламите и бонусите од спонзорите и организациите.

   

  ИДЕН ШАМПИОН ВО ДОТА? ПРОФИ ГЕЈМИНГ ПАКЕТ Mouse Backligthed Optical + Keyboard Wired Gaming за само 1.270 денари. Количините се ограничени!

   

  Помош при купувањето: 071 581 521 📞

  Оставете коментар