Close
(0) производ(и)
Немате ставки во вашата кошничка.
Категории
  Filters
  Јазик
  Пребарување

  Пеперутка плава 001

  1.450 ден
  *
  ПОБРЗАЈ! УШТЕ: 3 на залиха

  Пеперутка плава Тип 1, тема од народното творештво.

       Темата е изработена со филигранска техника со употреба на срма конец во боја и поставена во засткалена дрвена рамка. 
       Рачна изработка, уникатен примеок.
   Димензии:
  Мала - 17 cm X 20 cm X 1,5 cm 0,5 kg, Средна - 27 cm X 22 cm X 1,5 cm 0,6 kg, Голема - 33 cm X 27 cm X 1,5 cm 0,8 kg
          Составен дел на народните носии се украсите, а во зависност од облеката и пригодата такви биле и украсите. Tиe се изработувале во форма на крст, разни медаљони, брошеви, обетки, мангура и сл. 
   
       Пеперутката е една од најстарите мотиви во народното творештво употребена како украс.
       Таа е симбол на разиграноста, распеаноста и богатството на животот и симболички го преставува животот разигран исто како нејзиниот прекрасен, грациозен и лесен лет.      
      Во изработката на експонатите, покрај моментот на автентичноста, присутна е и креативноста на авторот во преточувањето на откриениете артефакти на подрачјето на нашата земја.
  Напишете сопствен коментар
  • Лош
  • Одлично

  Пеперутка плава Тип 1, тема од народното творештво.

       Темата е изработена со филигранска техника со употреба на срма конец во боја и поставена во засткалена дрвена рамка. 
       Рачна изработка, уникатен примеок.
   Димензии:
  Мала - 17 cm X 20 cm X 1,5 cm 0,5 kg, Средна - 27 cm X 22 cm X 1,5 cm 0,6 kg, Голема - 33 cm X 27 cm X 1,5 cm 0,8 kg
          Составен дел на народните носии се украсите, а во зависност од облеката и пригодата такви биле и украсите. Tиe се изработувале во форма на крст, разни медаљони, брошеви, обетки, мангура и сл. 
   
       Пеперутката е една од најстарите мотиви во народното творештво употребена како украс.
       Таа е симбол на разиграноста, распеаноста и богатството на животот и симболички го преставува животот разигран исто како нејзиниот прекрасен, грациозен и лесен лет.      
      Во изработката на експонатите, покрај моментот на автентичноста, присутна е и креативноста на авторот во преточувањето на откриениете артефакти на подрачјето на нашата земја.
  fbq('track', 'ViewContent');