Close
(0) производ(и)
Немате ставки во вашата кошничка.
Категории
  Filters
  Јазик
  Пребарување

  Симбол на сонцето 2208

  2.700 ден
  ПОБРЗАЈ! УШТЕ: 2 на залиха
  Датум на испорака: 1-2 дена

  Македонско Сонце 2208

         Тема од антиката
         Рачна изработка , уникатен примерок. Темата е изработена на месинг фолија поставена во дрвена застаклена рамка.
  Димензии 22 cm X 22 cm, 0,6 kg
         Кај античките Македонци сончевата розета е еден од најчестите симболи. Најран досега пронајден приказ на сончевата розета е на една бронзена дијадема од IX век п.н.е, најдена во некрополата во Вергина (Кутлеш). Таа најчесто е преставена на македонскиот штит, честопати придружена со звезди или полумесечина, и била користена од народите кои живееле по средното течение на реката Вардар во некогашна Пајонија.
       Тоа е одраз на култот на Сонцето и ја симболизира бесмртноста , т.е. вечното раѓање. Античките Македонски војници го имале овој симбол на своите штитови и се верувало дека симболот на Сонцето дава моќ и победа на тој што го носи.
       Задржувањето на култот на Сонцето се до крајот на антиката е специфичност на македонската религија , така што сончевата розета со право се вбројува во македонските симболи.
  Напишете сопствен коментар
  • Лош
  • Одлично

  Македонско Сонце 2208

         Тема од антиката
         Рачна изработка , уникатен примерок. Темата е изработена на месинг фолија поставена во дрвена застаклена рамка.
  Димензии 22 cm X 22 cm, 0,6 kg
         Кај античките Македонци сончевата розета е еден од најчестите симболи. Најран досега пронајден приказ на сончевата розета е на една бронзена дијадема од IX век п.н.е, најдена во некрополата во Вергина (Кутлеш). Таа најчесто е преставена на македонскиот штит, честопати придружена со звезди или полумесечина, и била користена од народите кои живееле по средното течение на реката Вардар во некогашна Пајонија.
       Тоа е одраз на култот на Сонцето и ја симболизира бесмртноста , т.е. вечното раѓање. Античките Македонски војници го имале овој симбол на своите штитови и се верувало дека симболот на Сонцето дава моќ и победа на тој што го носи.
       Задржувањето на култот на Сонцето се до крајот на антиката е специфичност на македонската религија , така што сончевата розета со право се вбројува во македонските симболи.
  fbq('track', 'ViewContent');